Opieka
>
Ginekologia dziewczęca

Ginekologia dziewczęca

Pierwsza wizyta – kiedy i dlaczego?

Pierwsza rutynowa wizyta ginekologiczna powinna się odbyć w wieku 12-15 lat, czyli zazwyczaj  po pierwszej miesiączce.
Podczas niej :
-rozmawiamy na temat związanych z dojrzewaniem zmian zachodzących w organizmie: typ budowy ciała, owłosienie z miejscach intymnych i pod pachami, rosnące piersi, stan skóry,
-oceniam przebieg cyklu miesiączkowego – pytam o: datę ostatniej miesiączki, datę pierwszej miesiączki, regularność i długość cyklu, długość, intensywność i bolesność miesiączki,
-pytam o: powód wizyty, ewentualne dolegliwości, towarzyszące choroby, przyjmowane leki, uczulenia, przebyte w przeszłości zabiegi i/lub operacje, choroby w najbliższej rodzinie, ewentualne współżycie i stosowaną antykoncepcję,
-badam na fotelu ginekologicznym – wówczas mogę też pobrać materiał do badania bakteriologicznego lub cytologię,
-wykonuję USG narządu rodnego (głowicą przezpochwową lub przezbrzuszną),
-zalecam adekwatne postępowanie i/lub leczenie oraz profilaktyczne szczepienie przeciwko wirusowi HPV.

Aspekty prawne

Przeprowadzenie badania ginekologicznego, procedur diagnostycznych i leczniczych (w tym przepisanie środków antykoncepcyjnych), wymaga zgody i obecności:
-przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego (np. rodzica) – gdy Pacjentka  ma mniej niż 16 lat,
-zarówno Pacjentki, jak i przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego – gdy Pacjentka ukończyła 16 rok życia, ale nie ma 18 lat.
Na prośbę Pacjentki, możliwe jest badanie ginekologiczne w warunkach intymnych tj. bez obecności przedstawiciela ustawowego / opiekuna faktycznego , jeżeli wyrazi on na to zgodę.
Jeżeli Pacjentka ma mniej niż 16 lat i rozpoczęła współżycie, obowiązkiem lekarza jest powiadomienie o tym Jej przedstawiciela ustawowego / opiekuna faktycznego.

Do Mamy nastoletniej Pacjentki

Obecnie nastolatki szybko rozpoczynają życie seksualne, co łączy się często z brakiem odpowiedniego zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową.  Są również podatne na wyidealizowane wzorce narzucane przez reklamy, programy typu reality show czy portale społecznościowe. Nie chcą rozmawiać z rodzicem na tematy związane z własną seksualnością. By nie dowiedzieć się o czymś „po fakcie”, nie obawiaj się zabrać swojej córki do specjalisty ginekologa.

Pozwól się sobą lepiej
zaopiekować już dziś